Bel Ft Tedavisi

 

Geçim Kaynağı

Köyümüzün genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım daha çok su istemeyen arpabuğdayyulafçavdarfiğ gibi bitkilerle yapılmakta olup merkeze yakın yerlerdeki az miktarda sualtı arazide sulu tarım da yapılmaktadır. Yaklaşık tarım arazisi 2000 hektardır.

Hayvancılık ise daha çok büyükbaş holstein ırkı üzerinedir. Bunun yanı sıra, mevcut birkaç çoban halen küçükbaş hayvancılığı sürdürmektedir.

 

Köyümüzde modern tarım ve süt hayvancılığının ileri safhada olması köyümüzden dışa olabilecek göçü önlemekte, dıştan ayrıca göç almaktadır. En büyük gelir kaynaklarından olan süt sığırcılığından günlük 17 ton süt üretilerek pazarlaması kooperatifimizce yapılmaktadır. Ayrıca damızlık düve yetiştiriciliği de mevcut olup büyük oranda çevre köy ve şehirlerin ihtiyacı köyümüz içerisinden karşılanmaktadır. Diğer bir gelir kaynağı da el dokuma halıcılığıdır. Köyümüzde özel şahıslara ait  dört adet halı dokuma atölyesi mevcuttur. Önceki dönemlerde bu atölyelerin hepsi dolu durumda iken makine halıcılığının armasıyla maliyetlerdeki artışa oranla rağbet düşmüş ve şu anda yalnızca 1 atölye çalışır durumdadır.

Köyümüzde da aile geçim kaynağının sağlanmasında ve aile bireyleri arasındaki uyum, saygı, sevgi ve bağlılıkları üst seviyededir. Eşler tarlada, bahçede ve hayvan bakımında omuz omuza birlikte çalışmaktadır. Kadının aile bireyleri içerisinde erkekle eşit sorumluluk taşımakla birlikte aile ekonomisine ve hayvancılığımızın bu denli gelişmiş olmasına katkıları çok büyüktür.

Büğdüz.Com
Yandex.Metrica
+